Eos Prime

Doğal Gaz Yatırımı ve Geleceği

Doğal Gaz Yatırımı ve Geleceği

2024’e doğru ilerlerken, doğal gaz karşıtı yeni enerji kaynaklarına ilişkin farkındalık yatırımcıları ve iş sektörlerini heyecanlandırırken, enerji sektörü küresel sahnede büyük bir soru işareti olmaya devam ediyor. Yükselişte olan ve muhtemelen fosil yakıtların halefi olan büyük bir temiz enerji kaynağı olan doğal gaz, daha fazla işletme karbon emisyonu azaltılmış bir dünyaya geçişe katılmanın yollarını aradıkça büyük ilgi görüyor. Faaliyetleri için büyük miktarlarda yakıta ihtiyaç duyan dünya çapındaki birçok büyük şirket, yakın gelecekte daha temiz enerjilere geçmeye başlamak ve geçiş sürecini hızlandırmak için şu anda bir nedenler listesine sahip. Firmalar değişime direniyor ve şu anda enerji kullanımına ilişkin hükümet gerekliliklerini veya yasaları yerine getirmekle yetiniyor olsalar bile, değişim için faydalı olabilecek birçok neden vardır. Bu rapor, temiz enerjiye geçişin ne kadar uzağında olduğumuzu ve bu tercihin sonucunda ortaya çıkabilecek faydaları belirlemeyi amaçlamaktadır.

Öncelikle

Dünya çapındaki bazı büyük denizcilik şirketleri, maliyetleri düşürmeye yönelik genel planlarının bir parçası olarak emisyonları azaltmayı araştırmaya başladılar. Peki bu ikisi arasında nasıl bir ilişki var? İlk olarak emisyon azaltımı, önümüzdeki 30 yıl içinde sera gazı emisyonlarını yarıya indirmeyi hedefleyen daha büyük bir planın parçasıdır. Bu çaba geçtiğimiz on yıldan beri başladı ve yavaş yavaş uluslararası alanda daha fazla kuruluşun bu ortak hedef doğrultusunda harekete geçtiğini görüyoruz. Öyle ya da böyle, bu şirketler bir noktada bu konuyla yüzleşmek zorunda kalacaklarını biliyorlar. Ancak, söz konusu olan emisyonları azaltmak olduğunda, ki bu da operasyonları daha temiz enerjiye dönüştürmekle eşdeğerdir, göründüğü kadar basit değildir. Daha temiz enerjiye geçiş, makine ve motorların ya da kargo araçlarının temiz yakıtları alabilecek şekilde değiştirilmesi gerekeceğinden maliyetleri önemli ölçüde artırabilir. Eğer bir kuruluş makine veya motorlarının çoğunu aynı anda değiştirirse, belirli bir zamanda büyük sermaye harcanması gerekecektir. Bu da şirketin mali durumuna zarar verebilir ve potansiyel yatırımcıların cesaretini kırabilir.

Siz de Eos Prime ile Doğal Gaz Yatırımı Yapmak İstiyorsanız Eos Prime Ailesinin Ayrıcalıklarından Faydalanabilirsiniz!

Peki Ne Doğal Gaz’a Ne Olacak?

 

Bu nedenle, temiz enerjiye geçiş için, bir firmanın büyük olasılıkla değişimi, işletmeye zarar vermeden maliyetler ve operasyonlarla başa çıkmasına olanak tanıyacak bir dizi yıla yayması gerekecektir. Daha spesifik olarak geçiş stratejik ve kademeli olarak yapılmalıdır. Örneğin, şu anda Petrol kullanan kargo gemilerini ele alabilir ve motorlarını LNG’ye (Sıvılaştırılmış Doğal Gaz) veya hatta LPG’ye (Sıvılaştırılmış Petrol Gazı) dönüştürmeye çalışabiliriz. Wall Street Journal tarafından yayınlanan bir rapora göre LNG kullanan motorlar yaklaşık %15 daha pahalıdır. Dolayısıyla, bir firma motorlarını kitlesel ölçekte değiştirmeye karar verirse, maliyetler kolayca balon yapabilir ve karlılık kaybına yol açabilir. Bununla birlikte ve daha olumlu bir not olarak, Doğal Gaz kullanımının diğer yakıt kaynaklarına kıyasla en önemli avantajlarından biri maliyetidir. Elektrik veya Dizel, ısınma amacıyla kullanılan en yaygın yakıtlardır. Ancak Doğal Gazın fiyatı da oldukça düşüktür ve aynı zamanda daha çevre dostudur. Düşük yakıt maliyetleri uzun vadeli maliyetleri büyük ölçüde azaltmaktadır.

LNG

Yakıt olarak LNG kullanan gemileri desteklemek için daha fazla altyapı inşa edildikçe LNG de küresel olarak giderek daha popüler hale gelmektedir. Geçtiğimiz yıllarda dünyanın dört bir yanındaki limanlarda LNG sunan altyapı sayısı 100’ü aştı ve bu da daha fazla şirket ve hükümetin temiz enerjinin önemini anladığını gösteriyor. Bu durum, önümüzdeki yıllarda daha temiz yakıtların kullanılması amacıyla doğal gaza olan talebin artacağının bir göstergesi mi? Halihazırda küresel çapta yürütülen çabalar bu argüman için bir temel oluşturabilir. Bize göre, eninde sonunda daha fazla hükümet daha temiz enerjiye geçişin ileriye dönük bir yol olduğu gerçeğini kabul etmek zorunda kalacaktır. İşletmelerin bu plana uyması gerekecek ancak daha temiz ve daha ucuz enerjinin faydaları, geçiş döneminin beraberinde getirebileceği engeller ve maliyetlerden daha ağır basacak gibi görünüyor.

Gelecek İçin İpucu

Pfizer, Moderna, Novavax

Genel olarak, hisse senetleri Kasım ayında iyi bir ay geçirdi ve Dow Jones Endüstriyel Ortalama ve Nasdaq Bileşik %11,8 ve S&P 500 %10,8 yükseldi. Koronavirüs aşısıyla ilgili olumlu haberlerin yanı sıra ABD seçim sonuçları ve başkan seçilen Joe Biden piyasa duyarlılığının artmasına yardımcı oldu. Koronavirüs aşı stokları daha da iyi bir ay geçirdi ve Aralık ayı koronavirüs aşı stokları için harika bir ay olduğunu kanıtladı. Bunlardan birkaçı halihazırda Acil Kullanım İzinleri (EUA) talep etti ve diğerleri faz 3 denemelerinde ilerliyor. GlaxoSmithKline (NYSE:GSK), Novavax (NASDAQ:NVAX) ve Johnson & Johnson (NYSE:JNJ) henüz aşılarını satmaya hazır değiller, ancak muhtemelen yakında klinik deney verilerini rapor edecekler ve yasal onay alırlarsa hisse senetleri yükselişe geçecek.

Pfizer

Aralık ayında, İngiltere’deki düzenleyicilerin şirketin BioNTech ortaklı koronavirüs aşısına izin vermesinin ardından Pfizer’in hisseleri yükseldi. Koronavirüs aşısı, Covid-19’un yanı sıra virüse daha önce maruz kalmış kişilere karşı da %95 oranında etkili. Pfizer ve BioNTech, 2020’de 50 milyon, 2021’de ise 1,3 milyar doza kadar üretim yapabileceklerini söyledi. Birleşik Krallık halihazırda 40 milyon doz almış durumda.

Kasım ayında Pfizer, Upjohn İşletmesini Mylan N.V. ile birleştirerek Viatris Inc. şirketini kurma işlemini tamamladığını duyurdu.

Dünyanın en büyük ilaç şirketlerinden biri olan Pfizer, büyük beklentileri olan güvenilir bir şirket olarak kabul edilmektedir. Ancak, son dönemde satışları azaldı ve düzeltilmiş kazançlarının beş çeyrektir düşüş göstererek yatay seyretmesi bekleniyor. Belki de kazanç ve satış büyümesini hızlandırabilecek hisse senetlerine sahip şirketler arayan yatırımcılar Pfizer’den uzaklaşabilir, ancak aşı nedeniyle geleceği bir şeyleri değiştirebilir.

Moderna

Moderna, şu anda Covid-19 aşısının faz 3 denemelerini yürüten klinik aşamadaki bir biyoteknoloji şirketidir. Aşı en az %70 oranında etkili olursa, şirket FDA’dan acil onay isteyecektir. Moderna hisseleri bu yıl %253 artış gösterdi. Moderna’nın 2018’in sonundaki ilk halka arzından bu yana elde edilen tüm kazançlar 2020’de elde edildi. 2018’de yatırım yapan birinin bugün 1 milyon dolara ulaşması için 120.000 doların üzerinde yatırım yapmış olması gerekiyor.

Moderna’nın hisse senetlerinin yükselmeye devam etmesi için şirketin COVID-19 aşısı mRNA-1273’ün başarılı olması gerekiyor. Şirket 30 Kasım’da mRNA-1273 için acil kullanım izni (EUA) başvurusunda bulundu ve 17 Aralık’ta bir FDA danışma komitesi başvuruyu inceleyecek. Eğer mRNA-1273 yasal onay alırsa, biyoteknolojinin AB, ABD, İngiltere, Kanada, Japonya, Katar, İsrail ve İsviçre ile tedarik anlaşmaları olduğu için Moderna milyarlarca dolar kazanacak.

Moderna’nın piyasa değeri 60 milyar dolara yakın ve bu da mRNA-1273 için gelir potansiyelini gösteriyor. Moderna CEO’su Stephane Bancel, şirketin mRNA-1273’ten elde ettiği kârı üretimini artırmaya yatırmayı planladığını ve mRNA mevsimsel grip aşısı da dâhil olmak üzere 50’ye kadar mRNA adayının klinik testlere alınacağını söyledi.

Novavax

Novavax, İngiltere’de Covid aşısının geç aşama denemelerine başlayan ve Aralık ayında ABD ve Meksika’da büyük ölçekli faz 3 denemelerine başlaması beklenen bir aşı geliştirme şirketidir. Şirketin piyasada başka bir ürünü bulunmuyor ancak NanoFlu aşısı FDA onayı için hazır olabilir. Federal hükümet şirketi 1,6 milyar dolarlık finansman bütçesiyle destekledi. Hisse senedi yılbaşından bugüne %2,000 yükseldi. Aşı onaylanırsa, hisse senedi önümüzdeki yıl daha da yükselebilir.

Ancak Novavax’ın yaşlı yetişkinlerde influenza tedavisine yönelik NanoFlu aşısı onaylanıp yakında piyasaya sunulabileceğinden, şirketin gücü sadece koronavirüs aşısıyla sınırlı değil. Piyasa Novavax’ın beklentileri konusunda bu kadar neşeli olmaya devam ederse, 2021 aşı geliştirme şirketi için daha da büyük bir yıl olacaktır.

Diğer Yazılarımız İçin Tıklayın: Eos Prime ile Euro/Usd Gbp/Usd Analizi 

Doğal Gaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir